Дозвіл на виконання будівельних робіт № ВЛ012220520907 від 25.05.2022 (Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями)
Видано Департаментом містобудування, земельних ресурсів та реклами Виконавчого комітета Луцької міської ради №A2819085107179030443 від 2022-04-19
Фізична особа
Cертифікат № ВЛ122240201393 від 13.02.2024 (Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями)
Житлово-будівельний кооператив (ЖБК) – це юридична особа (компанія), яку створюють для участі у будівництві чи реконструкції житлового будинку та подальшої експлуатації.
Як юридична особа кооператив створюють фізичні та/або юридичні особи, які об'єдналися на основі членства. Як правило, покупці стають асоційованими членами кооперативу з правом дорадчого голосу, однак такий голос можуть не брати до уваги під час голосування у питаннях про прийняття нових членів, продаж квартир, купівлю матеріалів та інших. Якщо кооператив ліквідують, асоційований член кооперативу матиме перевагу в праві на повернення паю, порівняно з повноправними членами кооперативу.
Щоб отримати квартиру у власність, пайовик робить вступний внесок та пай у кооператив згідно зі статутом та договором про сплату пайових внесків.
На етапі підписання договору вказують механізм переходу прав власності: безпосередньо покупцю чи за договором міни через кооператив. Зазвичай після введення будинку в експлуатацію, ЖБК оформляє право власності на квартиру, після чого за договором міни оформляють обмін паю члена кооперативу на квартиру.
Договір про сплату пайових внесків у кооператив не визначено у статті 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність» як допустимий механізм інвестування у житлове будівництво, але й не заборонено. Загалом регулюється Законом України «Про кооперацію» та нормами Цивільного кодексу України.
Форма договору – проста письмова, нотаріальне засвідчення не є обов'язковим.
Особливості:
На що звернути увагу:
За цим договором продавець зобов’язується:
- зарезервувати (забронювати) за покупцем об’єкт нерухомості;
- не продавати третім особам зарезервований для покупця об’єкт нерухомості;
- передати покупцю у власність об’єкт нерухомого майна після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта та отримання у повному розмірі коштів від покупця,
а покупець зобов’язується:
- сплатити продавцю повну вартість майбутнього об’єкту нерухомості, яка визначена договором;
- прийняти у власність об’єкт нерухомого майна після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта та сплати його вартості.
Особливості:
- можливо заключити договір без отримання всіх дозвільних документів та без реєстрації права власності на об’єкт будівництва у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- ця схема фінансування не передбачена та не захищена Законом України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».
На що звернути увагу:
- на наявність істотних умов договору: чіткі характеристики об'єкта будівництва, відповідальність сторін, граничні терміни введення об'єкта в експлуатацію, порядок та підстави розірвання договору та повернення коштів, права та обов'язки сторін, можливість переуступки по договору тощо;
- на наявність необхідного пакета дозвільної документації на будівництво до підписання договору;
- на репутацію суб'єктів будівництва та досвід будівництва подібних об'єктів;
- на повноваження та обмеження підписантів з боку забудовника.
Рекомендуємо запросити наступні документи для детального вивчення