: Поширені запитання про компенсацію зруйнованого житла

Компенсація за пошкоджену та зруйновану нерухомість

Ще в квітні 2022 року у ВР зареєстровано законопроєкт № 7198, який передбачає компенсацію за зруйновану або пошкоджену нерухомість. На жаль, станом на початок липня 2022 р. цей проєкт не набув статусу Закону, тож дієвий механізм компенсації в країні поки не запущений. Але ми вважаємо що всім, чия домівка була пошкоджена чи зруйнована через рашистську агресію, потрібно знати, на що вони зможуть розраховувати у випадку прийняття цього законопроєкту. Хто матиме право на отримання компенсації? В якій формі її можна буде отримати? Ми знайшли відповіді на ці та інші питання.

До уваги: ситуація змінюється, тож дані актуальні на 5.07.2022 р. Ми будемо доповнювати інформацію!

Хто матиме право на отримання компенсації?
  • Фізособи. Це громадяни України, які є власниками знищеної чи пошкодженої нерухомості, інвесторами пошкоджених новобудов, ще не введених в експлуатацію або членами ЖБК, які не встигли оформити право власності на нерухомість. А також спадкоємці вищеперелічених фізосіб.
  • Юридичні особи. Це ОСББ, управителі або утримувачі багатоквартирних будинків (жек, ЖБК тощо). Вони мають право отримати компенсацію для відновлення пошкодженого спільного майна (мзк, несучі/огороджувальні конструкції будинку, інженерне обладнання тощо).
За що нададуть компенсацію?
Отримати компенсацію можна буде за такі види зруйнованої/знищеної нерухомості:
  • Квартири, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки.
  • Законні новобудови, в яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції.
  • Складові частини новобудов, які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна.
Які є варіанти компенсації?
  • Грошова компенсація — перерахування коштів на поточний рахунок отримувача із спеціальним режимом використання. Грошова компенсація призначається за пошкоджене нерухоме майно. Також, за бажанням отримувача, грошову компенсацію можна отримати за знищений приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки.
  • Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна — фінансування державою будівництва нової квартири або будинку (з рівноцінною площею, типом, та функціональним призначенням). Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається за знищену нерухомість.
Які документи знадобляться для отримання компенсації?

Для отримання компенсації потрібно подати Заяву, яка містить інформацію про власника/власників пошкодженої/знищеної нерухомості, відомості про нерухомість та відомості про заявника. До заяви потрібно додати:

  • для компенсації за нерухомість на вторинці: документ про право власності на пошкоджену чи знищену квартиру (виписка з Реєстру прав на нерухоме майно, посвідка про приватизацію тощо);
  • для компенсації за нерухомість на первинці: документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об’єкта житлового будівництва (договір з забудовником, ФФБ тощо) та документ, що підтверджує сплату грошових коштів за нього;
  • для компенсації за житло у ЖБК: документ, що підтверджує членство у ЖБК та сплату вартості паю;
  • для спадкоємців: документ, що підтверджує смерть власника пошкодженої/знищеної нерухомості;
  • документи про пріоритетне право на отримання компенсації (багатодітні родини, особи з інвалідністю I та II груп, УБД, ветерани та ін.).
У власника декілька квартир або у квартири декілька власників?

Кількість зруйнованих/пошкоджених квартир, за які можна отримати компенсацію, законопроєктом не обмежується. Але на кожен такий об’єкт потрібно подавати окрему заяву.

А якщо у зруйнованої чи пошкодженої нерухомості декілька власників, то подати заяву на компенсацію може один із співвласників.

Куди подавати Заяву?

Заяву подається до спеціальної комісії у електронній (через ДІЯ) або у паперовій (ЦНАП, органи соціального захисту, нотаріуси) формі. Строк подання - під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, де розташована пошкоджена або знищена квартира. Рішення про призначення (або відмову) компенсації приймається в 30-денний термін з моменту отримання заяви.


До уваги: ситуація змінюється, тож дані актуальні на 5.07.2022 р. Ми будемо доповнювати інформацію!

 : Поширені запитання про інвестиції на первинці

Інвестиції на первинці: на що звернути увагу

Зібрали найпоширеніші питання щодо особливостей укладання угод на первинному ринку нерухомості України під час воєнного стану, та знайшли на них відповіді.

До уваги: ситуація змінюється, тож дані актуальні на 17.05.2022 р. Ми будемо доповнювати інформацію!

Чи законно під час воєнного стану інвестувати у новобудови?

Так, воєнний стан не є перешкодою для укладання угод з купівлі-продажу житла та інвестування у новобудови. З відкриттям для нотаріусів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з обмеженнями), в більшості регіонів України відновлено можливість укладати угоди з нерухомістю. Крім того, незважаючи на воєнний стан, ДІАМ працює та видає Дозволи на будівництво та Сертифікати про прийняття об‘єктів в експлуатацію.

Тож можливість інвестувати у нерухомість, що будується — відновлено, і це можна робити цілком законно.

Який формат інвестування обрати?

Наразі простіше за все інвестувати в новобудови через ті договори з забудовником, які не потребують нотаріального посвідчення. Зокрема, це:

  • договір купівлі-продажу майнових прав;
  • договір участі у фонді фінансування будівництва;
  • договір купівлі-продажу деривативу;
  • договір участі в ЖБК;
  • договір переуступки (якщо основний договір не мав бути нотаріально посвідченим).
Чи можна нотаріально посвідчити інвестиційний договір?

Деякі договори (наприклад, попередній договір купівлі-продажу нерухомості) потребують нотаріального посвідчення. З відкриттям Держреєстру це перестало бути проблемою в більшості регіонів України. Заборона доступу до Держреєстру та проведення реєстраційних дій з нерухомістю зберігається на територіях, які знаходяться під тимчасовою окупацією та на яких ведуться бойові дії. Актуальний перелік таких регіонів наведено у Наказі Мін‘юсту №1307/5 від 01.04.2022 р.

Як відбувається укладання угод на ринку нерухомості під час воєнного стану?

Реєстр прав на нерухоме майно частково відкрито, до нього надали доступ приватним нотаріусам, тож українці можуть майже вільно розпоряджатися власним нерухомим майном та укладати угоди з його купівлі-продажу.

При виборі нотаріуса

  • Реєструвати угоду про купівлю-продаж нерухомості наразі можна лише там, де вона знаходиться фізично, тож нотаріус має бути «місцевий». Виключення — Київ та Київська область, угоди з нерухомістю якої можна проводити ще й за місцем реєстрації покупця чи продавця, тож і нотаріуса можна обирати в тих регіонах.
  • Пересвідчитись, що нотаріус має право посвідчувати операції з нерухомістю і є в списку уповноважених осіб
Які приватні нотаріуси мають право посвідчувати інвестиційні договори та договори з купівлі-продажу нерухомості?

Перелік нотаріусів, які мають право посвідчувати операції з нерухомістю, наведено на сайті Мін’юсту. Крім того, Опендатабот, разом з Нотаріальною палатою України, створили зручний реєстр нотаріусів, які продовжують працювати попри військовий час.

Що з довіреністю?

Реєстр довіреностей у нотаріусів працює, тому реальність та дієвість виданих довіреностей можна перевірити. Якщо в реєстрі є інформація про те, що Продавець дійсно видав конкретній особі довіреність на право підписання від його імені угод, то підпис такої особи на договорі буде легітимним. Тож якщо забудовника на етапі підписання будь-якого інвестиційного договору представляє особа по довіреності, інвестор може перевірити дійсність цієї довіреності. Є і виключення: наразі вчиняти дії щодо відчуження нерухомості від імені фізичних осіб за довіреністю заборонено. Тож якщо забудовник — це фізособа, на договорі, який посвідчує нотаріус, має бути саме його підпис.

 : Поширені запитання про роботу сервісу

Ми зібрали та перевірили інформацію про всі новобудови та житлові комплекси, щоб ви могли обрати найкращий дім для себе.

Ми сповіщаємо про будь-які зміни у статусі будівництва, щомісяця ми фотографуємо будівництва та перевіряємо ціни вручну, щоб ви могли зробити правильний вибір. ЛУН не несе відповідальності за забудовника, зміни у термінах введення в експлуатацію будівель та цінову політику девелоперських компаній.

Я можу купити квартиру на ЛУН?
На ЛУН Новобудови не можна купити квартиру,

але можна переглянути всі пропозиції від забудовників, порівняти різні ЖК та квартири в них і, нарешті, обрати саме ту ідеальну для вас.

Чи можу я продати квартиру на ЛУН?
Ні, ЛУН Новобудови не розміщує оголошення про продаж квартир. ЛУН Новобудови — це каталог, де є вся інформація про новобудови.

Якщо ви продаєте квартиру, розмістіть оголошення на одному зі спеціалізованих сайтів з нерухомості. Звідти воно потрапить на flatfy.lun.ua — великий розділ із оголошеннями житла на вторинному ринку. Подробиці тут.

Які новобудови розміщені на ЛУН?
На ЛУН є всі новобудови, інформація про які є у офіційних джерелах:
  • на сайтах будівельних компаній;
  • на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України;
  • на Кадастровій карті міста.

А ще — житлові будинки, що будуються, які помітили наші фотокореспонденти. Навіть якщо сайт ще не запущений, але будівництво вже почалося — ми додаємо його на ЛУН.

Якщо новобудова існує, вона є на ЛУН.

На ЛУН Новобудови немає комерційної нерухомості, житла вторинного ринку та жодної інформації з неофіційних джерел.

Звідки ЛУН бере інформацію про новобудови?
Найчастіше інформацію про нові об’єкти нам дають забудовники або їх представники з відділів продажу.

Ще у ЛУН є окрема команда, яка постійно моніторить ринок й актуалізує перелік новобудов та інформацію про них. Якщо ви знаєте новобудову, якої немає на ЛУН — напишіть нам.

Чи правда, що розміщення інформації на ЛУН безкоштовне?
Так, базове розміщення новобудов — безкоштовне. Це означає, що відвідувачам сайту однаково доступні всі без винятку новобудови.

Рекламне розміщення можливе у блоці «Акції» у верхньому меню та відповідних блоках на сторінках ЖК.

Дізнатися більше про рекламне розміщення на ЛУН Новобудови

Яка інформація про новобудови є на ЛУН?
Вся інформація про будинок
Розташування ЖК
Статус будівництва
Планування квартир
Забудовник
Чи можна дізнатися ціни на квартири на ЛУН?
Так. На ЛУН ми перевіряємо ціни вручну.

На сторінці житлового комплексу вказані ціни на найдешевші квартири цього ЖК. Тож, знаючи мінімальні ціни, ви зможете зорієнтуватися у ціновій політиці.

Якщо продаж квартир в житловому комплексі ще не почався, то можна відправити запит по цінах до відділу продажу ЖК через форму на ЛУН. Або підписатися на розсилку про ЖК і отримувати всю актуальну інформацію по ньому: старт продажів, акції від забудовника тощо. Наразі ця опція доступна для популярних ЖК.

Чи є на ЛУН інформація про документи для новобудов?
Розділ «Документи» є у більшості ЖК, де вже почався продаж квартир.

Ми не експерти у правових питаннях, тому наповненням цього розділу займається незалежна юридична компанія за нашим запитом.

ЛУН розміщує «проблемні» новобудови?
На ЛУН є всі без винятку житлові комплекси та новобудови.

Проблемні будинки та ЖК відмічені на ЛУН спеціальними маркерами. Ми самі аналізуємо та перевіряємо інформацію з різних джерел та виводимо список новобудов, які мають проблеми з дозвільною документацією.

Де ЛУН бере фотографії новобудов?

3D-візуалізації та планування квартир отримуємо напряму від забудовника.

Фотографії ходу будівництва у Києві та області, Львові й Одесі ми робимо щомісяця за допомогою наших фотокореспондентів.

А ще на ЛУН є Аерообльоти-360 для популярних новобудов. Вони допомогають оцінити територію навколо, ми оновлюємо їх один-два рази на рік. Подивитися можна на спеціальних вкладках на сторінках ЖК.

Я не згоден з тим, що написано на ЛУН

Просто повідомте нам про неточності — перевіримо. Написати.