Близько 4 млрд грн витратять на субсидії на оренду житла для ВПО в 2025 році

В Україні запрацювала експериментальна програма допомоги для ВПО - субсидія на оренду житла, яка несе в собі декілька сенсів. Перший і головний з них -  через вирішення «квартирного питання» допомогти ВПО адаптуватись на новому місці та влитися в місцеву громаду. Другий - спонукати орендодавців розглядати ВПО в якості платоспроможних та бажаних орендарів. Глибше, під ними, можна побачити намір держави вивести частину ринку оренди з тіні та підвищити серед орендодавців податкову дисципліну - причому зробити це не за допомоги «кнута», а навпаки. І ще один сенс цієї програми вбачається в формуванні бази житла, яке надається в оренду.

Чим програма допоможе  ВПО

За допомоги субсидії на оренду житла, ВПО зможуть зменшити витрати на оренду житла в більш безпечному, але новому для себе регіоні країни - і завдяки цьому швидше влитись в місцеву громаду. Зокрема, вільніше почувати себе в фінансовому плані та стати «платоспроможним та надійним», а отже бажаним орендарем для місцевих орендодавців.

Скористатися субсидією можуть люди, які

Подати заявку на отримання субсидії можна офлайн або онлайн. Офлайн - в ЦНАПі або сервісному центрі територіальних органів ПФУ, а онлайн - на порталі електронних послуг ПФУ. Подавати заявку потрібно вже після підписання типової угоди з орендодавцем, додавши цей документ до переліку інших паперів (документів, що посвідчують особи орендаря та орендодавця, довідки про доходи орендодавця тощо). Заява розглядається не більше 10 днів, після чого виноситься рішення про надання субсидії. Вона, до речі, призначається на 6 місяців з можливістю пролонгації.

Сума субсидії визначається індивідуально для кожного випадку і враховує:

Прорахунок програми

Розрахуємо для прикладу максимальну суму субсидії для сім'ї з 4 осіб (тато, мама та 2 дітей 3 та 5 років) та доходом 20 тис. грн в різних містах України. Отже, за умовами програми, на сім'ю з 4 осіб площа житла має становити не більше 54,6 кв.м (13,65 кв.мХ4) - тобто вони можуть підшукувати 2- або 3-кімнатну квартиру. Сума субсидії за оренду 1 кв.м дорівнює (193,6*K), де К - це коефіцієнт для кожного регіону України.

В Києві така сім'я зможе розраховувати на субсидію в сумі 12896 грн:

193,6*1,22 (коеф.) = 236,2 грн - сума субсидії за 1 кв.м

236,2 грн *54,6 кв.м = 12896 тис. грн.

В Київській області - на 8350 грн:

193,6*0,79 (коеф.) =152,5 грн -  сума субсидії за 1 кв.м

152,5 грн * 54,6 кв.м = 8350 грн.

У Львові та Львівській області - на 15855 грн:

193,6*1,5 (коеф.) = 290,4 грн - сума субсидії за 1 кв.м

290,4 грн *54,6 кв.м = 15855 грн.

Чим програма буде цікава орендодавцю?

За умовами програми, субсидія виплачуватиметься не тільки ВПО, а й орендодавцям - в сумі, яка дорівнює податковому навантаженню на дохід від здачі квартири в оренду.

Гроші на компенсацію податкових виплат перераховуватимуться орендодавцю на його поточний банківський рахунок, з якого власник квартири зможе оплатити свої податкові зобов'язання перед державою. А саме:

Автори програми сподіваються, що субсидія на оплату податків допоможе орендарям вийти з тіні та не боятися здавати квартири ВПО - адже вони не тільки будуть впевнені в платоспроможності орендарів, а й отримають компенсацію власних податків.

Чи вплине програма на ринок оренди?

Наразі важко сказати, який вплив матиме на ринок оренди експериментальна програма виплати субсидій на оренду квартир для ВПО - адже програма запрацювала з 29 січня 2025 року і поки невідома ані кількість поданих по ній заяв, ані кількість призначених субсидій, ані їх сума.

Але знаючи суму, яку заплановано витратити на виплату субсидії (~4 мдрд грн в 2025 році), можна приблизно порахувати, скільки родин зможе скористатися цією програмою. Якщо середня сума субсидії орендодавцю та продавцю становитиме, припустімо,  5-6 тис. грн (4-5 тис. орендарям-ВПО та 1 тис. грн орендодавцям), то за рік її отримають приблизно 55-70 тис. ВПО та стільки ж орендарів. Зважаючи на кількість ВПО в Україні (більше 4,5 млн людей), число потенційних отримувачів субсидії на оренду житла здається не таким вже й великим (приблизно 1-1,5%). Хоча в Мінсоцполітики планують забезпечити субсидією всіх людей, які на неї претендуватимуть - і 100 тис. ВПО, і навіть 200 тис.

Але з іншого боку, це ж число означає вихід «з тіні» близько 70-150 тис. орендарів, які підпишуть та нададуть в ПФУ підписаний договір оренди. Зауважимо: якщо з якихось причин субсидія на оренду ВПО надана не буде, факт оренди квартири все одно буде підсвічено - адже до пакета документів для надання субсидії входить підписаний орендарем та орендодавцем договір. Тому цілком ймовірно, що відшукати орендодавця, який погодиться брати участь в цій програмі, ВПО буде не так вже й просто.

Проте програма виплати субсидій ВПО та орендодавцям - відчутний крок до формування цивілізованого ринку оренди. В якому орендар і орендодавець почуваються убезпеченими, і в якому орендодавець не «забуває» поділитися часткою свого доходу з державою.